Sławna Dolina

dnia

Miał być wschód. Miał być stan New Jersey. Miało być miasto Cape May. Jest bardziej zachód, stan Idaho, miasteczko Sun Valley. Zmiana wyszła wbrew mojej woli. Czy wciąż jestem o to wnerwiony? Już nie, a obecnie nawet się cieszę, ze sprawy potoczyły się nie po mojej myśli. O tym, dlaczego znalazłem się w Górach Skalistych, a nie nad Oceanem Spokojnym – kiedy indziej.

mapa

Sun Valley to wyjątkowe miejsce z wielu względów. Posiada ciekawa historię i niezaprzeczalny urok, a słońce świeci tutaj prawie 300 dni w roku!

Powstało jako pierwszy ośrodek narciarski w Stanach Zjednoczonych. Zostało stworzone na wzór szwajcarskich miejscowości alpejskich, tych które w szczególności upodobał sobie prezes firmy kolejowej lobbującej nowe połączenia na zachód – W. Averell Harriman. Sun Valley otwarto w przeddzień zimowych igrzysk olimpijskich w 1936 roku (w niemieckim Garmisch-Partenkirchen). Kilka lat temu obchodzono hucznie 75-lecie powstania resortu.

To tutaj zamontowano pierwsze na świecie wyciągi krzesełkowe, na Proctor Mountain i Dolar Mt. W jednym z pierwszych dni miałem okazję wspinać się na szczyt Proctor Mt. i mijać na szlaku najstarszy wyciąg. Jest już trochę zniszczony, nie nadaje się do użytku. Obecnie Sun Valley jest ponoć trzecim najlepszym kurortem narciarskim w całym kraju.

Najstarszy wyciąg krzesełkowy na świecie. Pojedyncze krzesełka na szczyt Proctor Mountain.
Najstarszy wyciąg krzesełkowy na świecie. Pojedyncze krzesełka na szczyt Proctor Mountain.
Proctor Mt. W tle Bald Mt, a w dolinie - Sun Valley.
Proctor Mt. W tle Bald Mt, a w dolinie – Sun Valley.

Z biegiem lat miasteczko to stało się drugim domem dla bogatych i sławnych amerykanów. Wśród nich można wymienić Gary Cooper, Clark Gable, Errol Flynn, Lucille Ball, Marilyn Monroe i kilku członków rodziny Kennedy. Niedawno – Oprah Winfrey, Tom Hanks, Demi Moore, Clint Eastwood, Bill Gates, Justin Timberlake i Mark Zuckerberg. Moi znajomi mieli już okazję spotkać i Eastwooda, i Moore. Ja liczę na Winfrey czy Timberlake. Trzymajcie kciuki. Na razie muszę się zadowolić alejka sław przygotowaną w świeżo wyremontowanym ekskluzywny hotelu (w tym, do którego dobudowane jest SPA).

Alejka sław odwiedzających lub mieszkających w Sun Valley.
Alejka sław odwiedzających lub mieszkających w Sun Valley.

Ważna postacią dla Sun Valley jest Ernest Hemingway, który spędził tu sporo czasu. Podczas pobytu tutaj w 1939 roku napisał zakończenie powieści „Komu bije dzwon”. Zmarł w Ketchum, mieście górniczym położonym milę na południe od SV i tam został pochowany wraz z żoną.

Chociaż miasteczko jest znane jako zimowy kurort narciarski, nie można go przegapić również w okresie letnim. SV otoczone jest przez Góry Skaliste, pełne rwących rzek, często spływających kaskadami. Mamy tutaj nieograniczone możliwości gry w golfa, wędkowania czy jazdy rowerem górskim. Organizowane są koncerty i pokazy tańca na lodzie! Relacja z jednego wkrótce! Wtedy też opiszę co mogą robić w wolnym czasie pracownicy resortu i dlaczego po procentową rozrywkę powinni wyjeżdżać poza miasteczko.

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s