Villa Bańska

dnia

Znam kolesia od lat, rzec można – swój chłop. Razem autostopem przejechaliśmy Europę, razem zwiedzaliśmy stolice sąsiadów, swojego czasu dzieliliśmy jeden studencki pokój, a po latach dalej się spotykamy na rozmowy przy whiskey. Mateusz, bo o nim mowa, ma pojęcie o modzie, o designie, o regionalnej kuchni, o problemach turystyki i co najważniejsze w nawiązaniu do tego o czym piszę, o zakopiańskim stylu. Kilka lat temu przygotował dla mnie i grupy naszych wspólnych znajomych ze studiów wyprawę po Zakopanem by pokazać to, co ważne w architekturze najpiękniejszych polskich gór. Odwiedziliśmy wtedy zarówno Willę „Koliba”, zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza w 1891, gdzie obecnie mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego, jak i nowoczesne wille korzystające z Witkiewiczowskiego stylu! Opowiadał o nich z zapałem i prawdziwym przejęciem. Już wtedy można się było domyślać co drzemie w jego głowie. On miał swój plan. Potem konsekwentnie realizował go latami ze swoją rodziną, głównie ojcem, który – trzeba przyznać – poświęcił się projektowi, ale też ze swoją dziewczyną i przyjaciółmi. W jego głowie coraz wyraźniej rysowała się wizja sielskiego, rodzinnego, górskiego pensjonatu w nowoczesnym wydaniu tego, co na Podhalu najpiękniejsze! Ostatnio jednak ta wizja rysowała się w końcu już nie tylko w głowie Mateusza, ale także urzeczywistniła się!

pajek
Wspólna wyprawa autostopem po Europie. Od 2012 roku trochę się już zmieniliśmy…

Bańska Niżna. Mamy więc góralską wieś na Podhalu, położoną niecałe 15 km od centrum Zakopanego i tyle też do wyciągów narciarskich Białki Tatrzańskiej. Jednak to z czego słynie ta miejscowość to dwa kompleksy basenów geotermalnych na wyciągnięcie ręki. Tutaj trzeba wspomnieć, że Bańska Niżna to pierwsza w Polsce wieś ogrzewana energią geotermalną. Wszystko za sprawą poszukiwań w tym rejonie ropy naftowej (w latach 80. XX wieku), które odkryły jedynie gorące wody gromadzone w wapieniach i dolomitach triasu oraz eocenu na głębokości ok. 2200-3100 metrów. To tutaj, w Bańskiej Niżnej, w porównaniu z innymi wsiami okolicy, wody płynącej z kranów czy pod prysznicem nie trzeba dodatkowo dogrzewać! Ba, w ciepłowni termalnej woda jest wręcz ochładzana! Co więcej, z odwiertów w Bańskiej i w pobliskich Białego Dunajca ciepło dostarczane jest m.in. do Parku Wodnego w Zakopanem, do pierwszego otwartego basenu kąpielowego na Polanie Szymoszkowej czy do kompleksu Termy Bania w Białce Tatrzańskiej oraz do nowych, największych na Podhalu Term w Chochołowie. Źródła geotermalne mają właściwości lecznicze, dlatego mogą być podstawą do ubiegania się o status uzdrowiska, co zresztą od początku 2017 roku będą forsować lokalne samorządy. Wody termalne gminy Szaflary, w której położona jest Bańska Niżna, ą wodami siarczanowo-chlorkowo-sodowo-wapniowymi.

Kąpiel i wchłanianie wód Bańskiej Niżnej korzystnie wpływa na ludzki organizm: zmniejsza otyłość i obniża nadwagę, eliminuje bezsenność, stabilizuje tętno, eliminuje choroby układu krążenia, eliminuje osłabienia i bóle głowy, obniża stres, poprawia samopoczucie, stabilizuje system nerwowy, przywraca wewnętrzny spokój i równowagę psychiczną, przyspiesza rekonwalescencję po zabiegach oraz wspomaga leczenie poprawia wewnętrzną przemianę materii, a także reguluje gospodarkę hormonalną [autor: Urszula Starzyk].

Poza geotermią i pięknymi widokami na polskie góry, mała Bańska Niżna ma niewiele atrakcji do zaoferowania. Wspomnieć można jedynie o starej kuźni „Po bukiem” (XVIII wiek), zabytkowym żelaznym krzyżu (XIX wiek), kapliczce „Pod lipą” (XVIII/XIX wiek) czy o kilku pomnikach przyrody – drzewach. Zaś od niedawna przyciągać ma tutaj turystów także nowe, oryginalne miejsce – Villa Bańska!

villa-banska-fot-karol-nycz-www-karolnycz-com-43

Villa Bańska. To właśnie pensjonat Mateusza, choć sam nazywa go jeszcze kwaterą, tłumacząc, że na określenie pensjonat musimy poczekać do czasu, kiedy powstaną kolejne pokoje. Ciepłe, eleganckie i ujmujące miejsce – tak opisują siebie na fanpage Facebook (kliknij). Przez Mateusza zostałem zaproszony do Villi jeszcze przed przyjazdem pierwszych gości. Tego dnia pojechaliśmy do Nowego Targu na ostanie zakupy, dobieraliśmy skórzane dywany, taborety i kwiaty. W zasadzie byłem jedynie „cieniem” podążającym za głównym „architektem”, zresztą taka rola mi bardzo pasowała. Nie chciałem w jakikolwiek sposób wpływać na ogólną koncepcję Mateusza, a w duchu w stu procentach zgadzałem się z jego wyborami.

Jak wygląda Villa Bańska? Z zewnątrz jeszcze nie szokuje. Pewnie kiedyś będzie. Jednak jak zwykliśmy mówić, liczy się wnętrze! Po wejściu do środka, już od samej klatki schodowej, czujemy powiew designu z magazynów wnętrzarskich. Drewniane dodatki, czyste białe ściany, ponaciągane artystycznie druty. Potem jest jeszcze lepiej. Trzy pokoje z oddzielnymi łazienkami oraz współdzielona kuchnia. Choć każdy pokój ma swoją duszę, detale są wciąż dopracowywane. Pokoje są przytulne, wyposażone w niezbędną szafę, stolik z dwoma taboretami (ALE JAKIMI!), telewizor i oczywiście łóżka z wygodnymi materacami! Ideą Mateusza jest, by to co spodoba się gościom mogli zabrać ze sobą. Do kupienia są więc i drewniane stoliki, i wspomniane taborety oszyte owczą skórą, i same dywany skórzane, i lampki, a w przyszłości także obrazy, które mają tam zawisnąć. Na razie w tym aspekcie poszukiwany jest wykonawca, który będzie chciał stworzyć swoją galerię w klimatycznej Villi dając tym samym turystom opcję do zakupu sztuki (jeśli jesteś artystą zainteresowanym taką współpracą, daj znać).

/ kliknij w zdjęcia, aby powiększyć /

Pierwsi goście. To było kilka dni temu. Cała rodzina – kilkunastomiesięczne dziecko, kilkuletnie dzieci, rodzice, dziadkowie i wujek. Zajęli wszystkie trzy pokoje. Byli swojego rodzaju testerami. Niedoskonałości Villi były eliminowane szybko tuż po ich zgłoszeniu. Wiadomo, że takie jeszcze się pojawiają, ale znając Mateusza i jego gościnnych rodziców, którzy zajmują parter tego domu – każdy problem będzie rozwiązany!

pajk2_6633229592248613211_n

Kolejni goście. Pokoje są już dostępne dla turystów. Warto pomyśleć wcześniej o najbardziej gorących terminach, tych w wysokim sezonie. Noc w Villi Bańska można rezerwować przez najbardziej popularny i bezpieczny serwis noclegowy – booking.com (tutaj klikaj), bezpośrednio u Mateusza (tel. 510 102 504) lub UWAGA przez Airbnb – i tutaj mam dla Was niespodziankę (KOD ZNIŻKOWY dla nowo rejestrujących się w serwisie!). Zresztą, gdyby mój wpis nie przekonał Was jeszcze, Wasze wątpliwości z pewnością rozwieje już bezpośrednio góral – dzwońcie!

pajkowelogo_1248798698529044_4626589177241341085_n

Adres: ul.Topory 61, 34-424 Bańska, Polska
Facebook: www.facebook.com/villabanska/ 
Instagram: www.instagram.com/villabanska/
Booking: www.booking.com/hotel/pl/villa-banska
Airbnb: https://www.airbnb.pl/ a tutaj kod zniżkowy: www.airbnb.pl/c/karoln
Telefon: 510 102 504

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s