Typowy autostopowicz – poradnik autostopowy cz.1

Zbliżają się ciepłe miesiące, na które wszyscy czekamy. Mam kilka planów na weekendowe wypady, oczywiście do zrealizowania po taniości. Jak najlepiej zaoszczędzić? Jedź autostopem. Oprócz kilku euro w kieszeni będziesz bogatszy także w przygody, których wynajmując auto czy kupując bilet na pociąg nie przeżyjesz. Zaczynam mini-serię wpisów autostopowych, macie ochotę?

00170027

Sam podróżowałem autostopem po Europie. Nie raz, nie dwa. Nie tydzień, nie dwa… Więcej. Brałem też udział w Wyścigu Autostopowym Krakostop organizowanym przez moją uczelnię. Zdecydowanie polecam tę formę zwiedzania świata. Dlaczego? Mam kilka powodów, ale zostawię je na kolejny wpis, by wcześniej poznać Wasze – proszę, jeżeli kiedykolwiek autostopowałeś, daj znać w komentarzu DLACZEGO.

Na początku poznajmy typowego autostopowicza! Facet czy kobieta? W parze z dziewczyną, z chłopakiem, sam? Młody, stary? Kawaler, panna, po ślubie? W 2010 roku przeprowadzono badania by odpowiedzieć na powyższe pytania.

00170026

Okazało się, że autostop jest popularny wśród obu płci, przy niemal równym udziale procentowym kobiet i mężczyzn. Nieprawdą jest więc, że kobiety częściej rezygnują z tej formy podróżowania ze względów bezpieczeństwa, komfortu itp. Zgadzacie się?

Udowodniono także, że najchętniej dobieramy się w pary mieszane, wzbudzając tym większe zaufanie kierowców, a dzięki temu częściej jesteśmy zabierani we wspólną dalszą podróż. Sam muszę to potwierdzić. Niemal zawsze podróżowałem w parze z dziewczyną. Jest łatwiej. Zauważono jednak mały problem w dobieraniu się w dwójki, problem z kierowcami ciężarówek, których kabiny według prawa są przystosowane do przewozu jedynie jednego pasażera. Ale… każdy doświadczony autostopowicz ma swoją historię związaną z ominięciem tej przeszkody, prawda? Wracając z wspomnianego Krakostopu, przez pewien moment jechałem w TIRze z przodu razem z 7 innymi osobami. Da się?

Wiek. Nastolatkowie czy dwudziestolatkowie? Badania potwierdziły, że typowy autostopowicz to człowiek młody – średnia wieku to 22,3 lata, głównie kawalerzy i panny. Ja, jako 25latek (od kilku dni!) jednak nie powinienem się załamywać. Autostopują także starsi! Nigdy nie jest za późno… pani Teresa Bancewicz (ur. 1934 r.) w wieku 62 lat wyruszyła na swoją pierwszą wyprawę autostopem przez Rosję, Litwę, Estonię do Szwecji i Finlandii. I co, głupio Wam?

00170025

Nigdy nie próbowałeś? Tomasz Bułka, który podróżował autostopem także po Portugalii wydał swój praktyczny przewodnik, w którym sugeruje zadać sobie kilka pytań przed pierwszą taką wyprawą.

„…Jesteś osobą samodzielną, która lubi polegać na swoich możliwościach i umiejętnościach?

Jesteś osobą zaradną, która potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji?

Jesteś wytrzymały na trudy i nie jest dla Ciebie najważniejszy miękki materac hotelowego łóżka?

Jesteś osobą żądną przygód, dla której wylegiwanie się na plaży przez siedem dni z rzędu jest stratą czasu?

Lubisz ludzi i potrafisz z nimi rozmawiać?

Chcesz poznać prawdziwy obraz zwiedzanych krajów i miejscowości?…”

Jeżeli odpowiedzi będą twierdzące – ŚMIAŁO, nie planuj za dużo, tylko rusz w podróż. Jeżeli uważacie, że ta seria może być ciekawa, dajcie znać. A na koniec mały bonus… Mój film przygotowany po wyścigu autostopowym w 2013 roku. Uwaga! Będzie striptiz, więc oglądajcie uważnie! Nie zapomnijcie o odpowiedzi na moje pytanie zadane na początku wpisu…

Reklamy

6 Comments Add yours

 1. Jules pisze:

  Only tried once with 3 other boys and 2 girls in the west of France because our bus was broken and could not take us any further. Way too many people : it took us hours to cover a very short distance. Also the translator did a very bad job for this page, but I was able to gather a few interesting facts (: Nice article !

  Polubione przez 1 osoba

 2. mam pisze:

  Do odwaznych Swiat nalezy

  Polubienie

 3. blotowlosa pisze:

  Dokładnie. Cięzko łapać stopa w trójkę, raz mieliśmy taką sytuację, ale po rozdzieleniu się na dwie grupy – dwie dziewczyny razem + chłopak sam poszło dużo sprawniej. Chłopak miał szczęście zatrzymać betoniarkę, a po drodze pomógł panu wybetonować chodnik… 😀

  Polubienie

  1. Karol pisze:

   haha!

   Polubienie

 4. flowersncakes pisze:

  Samym chłopakom jest ciężko coś złapać, a szczególnie jak jest ich dwójka. Z doświadczenia wiem, że najszybciej zatrzymują się kierowcy, jak widzą dwie dziewczyny. Szerokiej trasy w nowych podbojach Europy i nie tylko! 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s