Typowy autostopowicz – poradnik autostopowy cz.1

dnia

Zbliżają się ciepłe miesiące, na które wszyscy czekamy. Mam kilka planów na weekendowe wypady, oczywiście do zrealizowania po taniości. Jak najlepiej zaoszczędzić? Jedź autostopem. Oprócz kilku euro w kieszeni będziesz bogatszy także w przygody, których wynajmując auto czy kupując bilet na pociąg nie przeżyjesz. Zaczynam mini-serię wpisów autostopowych, macie ochotę?

00170027

Sam podróżowałem autostopem po Europie. Nie raz, nie dwa. Nie tydzień, nie dwa… Więcej. Brałem też udział w Wyścigu Autostopowym Krakostop organizowanym przez moją uczelnię. Zdecydowanie polecam tę formę zwiedzania świata. Dlaczego? Mam kilka powodów, ale zostawię je na kolejny wpis, by wcześniej poznać Wasze – proszę, jeżeli kiedykolwiek autostopowałeś, daj znać w komentarzu DLACZEGO.

Na początku poznajmy typowego autostopowicza! Facet czy kobieta? W parze z dziewczyną, z chłopakiem, sam? Młody, stary? Kawaler, panna, po ślubie? W 2010 roku przeprowadzono badania by odpowiedzieć na powyższe pytania.

00170026

Okazało się, że autostop jest popularny wśród obu płci, przy niemal równym udziale procentowym kobiet i mężczyzn. Nieprawdą jest więc, że kobiety częściej rezygnują z tej formy podróżowania ze względów bezpieczeństwa, komfortu itp. Zgadzacie się?

Udowodniono także, że najchętniej dobieramy się w pary mieszane, wzbudzając tym większe zaufanie kierowców, a dzięki temu częściej jesteśmy zabierani we wspólną dalszą podróż. Sam muszę to potwierdzić. Niemal zawsze podróżowałem w parze z dziewczyną. Jest łatwiej. Zauważono jednak mały problem w dobieraniu się w dwójki, problem z kierowcami ciężarówek, których kabiny według prawa są przystosowane do przewozu jedynie jednego pasażera. Ale… każdy doświadczony autostopowicz ma swoją historię związaną z ominięciem tej przeszkody, prawda? Wracając z wspomnianego Krakostopu, przez pewien moment jechałem w TIRze z przodu razem z 7 innymi osobami. Da się?

Wiek. Nastolatkowie czy dwudziestolatkowie? Badania potwierdziły, że typowy autostopowicz to człowiek młody – średnia wieku to 22,3 lata, głównie kawalerzy i panny. Ja, jako 25latek (od kilku dni!) jednak nie powinienem się załamywać. Autostopują także starsi! Nigdy nie jest za późno… pani Teresa Bancewicz (ur. 1934 r.) w wieku 62 lat wyruszyła na swoją pierwszą wyprawę autostopem przez Rosję, Litwę, Estonię do Szwecji i Finlandii. I co, głupio Wam?

00170025

Nigdy nie próbowałeś? Tomasz Bułka, który podróżował autostopem także po Portugalii wydał swój praktyczny przewodnik, w którym sugeruje zadać sobie kilka pytań przed pierwszą taką wyprawą.

„…Jesteś osobą samodzielną, która lubi polegać na swoich możliwościach i umiejętnościach?

Jesteś osobą zaradną, która potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji?

Jesteś wytrzymały na trudy i nie jest dla Ciebie najważniejszy miękki materac hotelowego łóżka?

Jesteś osobą żądną przygód, dla której wylegiwanie się na plaży przez siedem dni z rzędu jest stratą czasu?

Lubisz ludzi i potrafisz z nimi rozmawiać?

Chcesz poznać prawdziwy obraz zwiedzanych krajów i miejscowości?…”

Jeżeli odpowiedzi będą twierdzące – ŚMIAŁO, nie planuj za dużo, tylko rusz w podróż. Jeżeli uważacie, że ta seria może być ciekawa, dajcie znać. A na koniec mały bonus… Mój film przygotowany po wyścigu autostopowym w 2013 roku. Uwaga! Będzie striptiz, więc oglądajcie uważnie! Nie zapomnijcie o odpowiedzi na moje pytanie zadane na początku wpisu…

6 Komentarzy Dodaj własny

 1. Jules pisze:

  Only tried once with 3 other boys and 2 girls in the west of France because our bus was broken and could not take us any further. Way too many people : it took us hours to cover a very short distance. Also the translator did a very bad job for this page, but I was able to gather a few interesting facts (: Nice article !

  Polubione przez 1 osoba

 2. mam pisze:

  Do odwaznych Swiat nalezy

  Polubienie

 3. blotowlosa pisze:

  Dokładnie. Cięzko łapać stopa w trójkę, raz mieliśmy taką sytuację, ale po rozdzieleniu się na dwie grupy – dwie dziewczyny razem + chłopak sam poszło dużo sprawniej. Chłopak miał szczęście zatrzymać betoniarkę, a po drodze pomógł panu wybetonować chodnik… 😀

  Polubienie

  1. Karol pisze:

   haha!

   Polubienie

 4. flowersncakes pisze:

  Samym chłopakom jest ciężko coś złapać, a szczególnie jak jest ich dwójka. Z doświadczenia wiem, że najszybciej zatrzymują się kierowcy, jak widzą dwie dziewczyny. Szerokiej trasy w nowych podbojach Europy i nie tylko! 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s