Rok Małpy 2016

dnia

Naszedł Nowy Rok, rok Ognistej Małpy. Dla Chińczyków jest to najważniejsze święto. Organizują uliczne imprezy, zakładają tradycyjne stroje, a kulminacją zabawy jest zazwyczaj korowód kilkudziesięciu osób niosących wyobrażenie smoka. Chińczycy świętują nie tylko u siebie w kraju. Kilka dni temu uczestniczyłem w Lizbonie w obchodach Święta Wiosny, czyli Nowego Roku według chińskiego kalendarza.

c3

Zanim jednak udałem się na plac Martim Monitz, gdzie odbywał się festyn, moja koleżanka z Chin, poznana na studiach w Portugalii wytłumaczyła mi jak działa ich kalendarz. Uznają oni, podobnie zresztą jak Europejczycy, dwanaście znaków zodiaku. Są to szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza/owca, małpa, kogut, pies i świnia. W największym uproszczeniu, Chińczycy kolejne lata nazywają od wymiecionych zodiaków, z czego każdy kolejny rok nie zaczyna się jak u nas 1 stycznia, ale około stycznia/lutego. W tym roku, właśnie dziś – 8 lutego, rozpoczął się Rok Małpy.

c2

c6

Martim Monitz, choć z samymi Chinami nie ma nic wspólnego, postanowiłem wspomnieć o nim w kilku zdaniach. Był on portugalskim rycerzem szlachetnie urodzonym, który zasłużył sobie podczas oblężenia Lizbony w 1147 roku, kiedy to wojska chrześcijańskie przez 4 miesiące skutecznie wypierały Maurów z miasta. Na jego cześć nazwano jeden z placów stolicy Portugalii, który obecnie jest centralnym punktem dzielnicy zamieszkałej w sporej części właśnie przez Azjatów, w tym Chińczyków. To tutaj znajdują się nielegalne chińskie restauracje, o których pisałem w poprzednich notkach, czy sklepy z chińską żywnością.

Impreza z okazji chińskiego Nowego Rok odbywała się w Lizbonie ponad tydzień wcześniej. Na placu rozstawione były stoiska z chińskimi wyrobami, chińskim jedzeniem, przygotowano loterie, warsztaty wycinania z papieru czy stanowiska do chińskiego masażu oraz wielką scenę, gdzie tańczono i śpiewano. Festyn był prowadzony w dwóch językach – chińskim i portugalskim, i gromadził tłumy, zarówno samych Chińczyków jak i resztę mieszkańców. Comemoração do Ano Novo Chinês to bardzo radosne święto, zresztą zobaczcie kilka zdjęć…

Reklamy

3 Komentarze Dodaj własny

 1. mam pisze:

  Szkoda,ze nie zdazylismy tego zobaczyc podczas pobytu u Ciebie.Ale na pocieszenie mamy fotki 🙂

  Polubienie

 2. Wolves On Road pisze:

  Moi rodzice zadzwonili do nas z Kambodży i zaczęli nam składać życzenia noworoczne… Dopiero potem skojarzyłam fakty :p

  Polubienie

  1. Karol pisze:

   haha, nieźle! 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s