8 powodów, dlaczego podróżowanie wzmocni Twoje CV

dnia

Podróże kształcą. Niemal do znudzenia powtarzam(y) to zdanie. Ale czy mają jakiś wpływ na naszą karierę zawodową? Oto lista 8 powodów, które zaciekawią potencjalnego pracodawcę i dzięki którym Ty staniesz się atrakcyjniejszym kandydatem i w końcu, pokonasz konkurencję. Dlaczego podróżowanie pozytywnie wpływa na Twoje CV?

Wydaje mi się, że dużo podróżuję. Może tak jest, może mi się tylko wydaje. Raczej to drugie, jednak podejmując roczne studia za granicą, a wcześniej ponad 4 miesięczną podróż po USA musiałem pożegnać się z pracodawcą, odłożyć inne propozycje dorobienia itp. Wraz z Nowym Rokiem zacząłem się zastanawiać, co będzie po tym wszystkim? Zakładając, że wrócę do Polski, będę szukał pracy, mieszkania itp. Pojawiła się u mnie mała obawa, czy dobrze zrobiłem wyjeżdżając z kraju na ostatnim roku studiów, czy nie lepiej byłoby w tym okresie zostać i już wcześniej zacząć szukać pracy, którą po studiach będę mógł kontynuować. W rozwianiu wątpliwości pomogło mi przygotowanie tego tekstu. Myślę, że pomoże także Wam.

SplitShire-0214

Wiele osób traktuje podróżowanie jedynie jako hobby. To jednak pomaga również zdobyć doświadczenie i poprawia umiejętności, którym z ogromnym zainteresowaniem przyglądają się pracodawcy.

Po powrocie z dłuższej podróży zdecydowanie należy uaktualnić swoje CV. Jeżeli byłeś zatrudniony jeszcze przed wyjazdem, pracodawcy widząc niezmienione CV mogą się zastanawiać skąd tak długi okres bezrobocia. Pomyślą, że może jesteś takim fajtłapą, że nie znalazłeś nic innego po zwolnieniu z poprzedniego miejsca. Inni mogą się zastanawiać, czy pisanie pracy dyplomowej (gdy, jak w moim wypadku, ten okres pokrył się z ostatnim rokiem studiów) było dla Ciebie tak pochłaniające, że oddałeś się tylko nauce i przez rok zrezygnowałeś całkowicie z pracy. Zaś, jeżeli nie miałeś żadnego doświadczenia, tym bardziej powinieneś przygotować pierwszą/kolejną wersję CV, gdzie pochwalisz się nowymi osiągnięciami.

Pamiętaj jednak, aby nie pisać o podróżach w sekcji o doświadczeniu zawodowym, chyba że odbywałeś za granicą staż, praktyki lub podejmowałeś pracę. Co wynosisz z podróżowania, co zaciekawi pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej? Oto 8 powodów, dlaczego podróżowanie poprawi Twoje CV.

USA_20150929_1714

 1. Umiejętności komunikacyjne

Podróżowanie zagranicą ilustruje Twoje doskonałe umiejętności komunikacyjne. Obecnie wiele firm robi zagraniczne interesy z klientami, których pierwszym, narodowym językiem nie jest angielski. Jeżeli jesteś w stanie komunikować się w różnych językach, nawet na niewysokim poziomie, czyni cię to atrakcyjnym kandydatem. Warto wspomnieć o nauce języka obcego, w trakcie wyjazdu, kontakt z mieszkańcami, native’ami jest często cenniejszy niż nauka w polskiej szkole.

Jednak tutaj nie chodzi jedynie o znajomość języków obcych, które da się nauczyć bez wyjeżdżania z kraju. Twoje podróże pokażą, że jesteś w stanie komunikować się z ludźmi z różnych środowisk i kultur. Żyjąc wśród nich, rozmawiając z nimi, poznając ich historie, sposób życia i w konsekwencji skutecznie się z nimi komunikując, dostajesz szansę, że zostaniesz sklasyfikowany ponad innymi kandydatami podczas ubiegania się o pracę.

 1. Zdolności negocjacyjne

Negocjowanie cen lub nawet udany barter na rynku, skuteczne przekonanie taksówkarza, gdzie ma Cię zabrać i za jaką kwotę, czy po prostu ominięcie niebezpiecznej sytuacji dzięki zamienieniu kilku zdań. Jak widać, negocjacje są stałym elementem życia podróżnika. Żyjąc spokojnie w Polsce i robiąc zakupy jedynie w supermarketach czy sieciówkach odzieżowych, zamawiając sprzęt przez Internet nie mamy wiele możliwości nauczenia się negocjacji. Pracodawcy pokochają Twoje podróże, jeżeli dzięki nim i nowym zdolnościom, których Cię nauczyły – wynegocjujesz lepszą kwotę kontraktu, będziesz skuteczny w negocjacjach z klientem.

 1. Zdolność adaptacji

Bycie elastycznym pracownikiem jest cechą kluczową dla współczesnego świata biznesu. Jako pracownik musisz dostosowywać się do zasad i procedur firmy. Podczas podróży, przeszkody pojawiają się niemal każdego dnia, a to, w jaki sposób radzisz sobie z nimi pokaże Twoją elastyczność, umiejętność rozwiązywania problemów i co więcej, kreatywność.

USA_20150913_0003

 1. Łatwość podejmowania decyzji, kierowanie grupą

Kiedy jesteś w podróży, ty jesteś szefem. Sam decydujesz, którą drogę wybrać, co kupić, sam planujesz co zobaczyć rano, a co wieczorem. Musisz być przygotowany na awaryjne plany, w razie zamknięcia danej atrakcji, restauracji, autostrady. Czasami podejmujesz prostsze decyzje, co wybrać na kolację w egzotycznym miejscu, czasem trudniejsze, gdy musisz odpowiedzieć na pytanie czy wrócić na pogrzeb krewnego. Niezależnie od trudności, wraz z doświadczeniem, każdy wybór przychodzi Ci łatwiej. Ponadto, podróżując w grupie zawsze naturalnie wybierany jest lider, który dowodzi grupą, ale też wytłumaczy niezdecydowanym członkom decyzje, uspokoi zdenerwowanych itp. Jeżeli zdążyło się, że nim zostałeś – nie omieszkaj się o tym wspomnieć w CV.

USA_20150922_1142

 1. Planowanie finansowe

Jadąc w podróż, oczywiście nie na wycieczkę all-inclusive do Egiptu (leżeniem na plaży lub imprezowaniem co wieczór, nie warto się chwalić w CV), mamy przeznaczony pewien budżet, który musimy kontrolować. Uczymy się także przewidywania i oceny potencjalnych zagrożeń finansowych, tj. kradzieże, zgubienie przez linie lotnicze Twojego bagażu czy zaginięcie Twojego paszportu. Sprawdzając i kontrolując budżet podróży liczymy się z każdymi wydatkami, sprawdzamy tanie loty, możliwości hoteli, moteli czy airbnb. Zaznaczając to w CV będziesz miał przewagę nad tymi, którzy nigdy nie mieli do czynienia z planowaniem finansów.

 1. Doświadczenie

Coraz więcej ludzi podczas długoterminowych podróży podejmuje dorywcze prace. W każdej znajdziemy jakieś cechy, które mogą spodobać się pracodawcy. Spodobają się podwójnie, gdyż międzynarodowe doświadczenie stało się bardzo cenne.

 1. Wolontariat

Pojawiają się coraz częściej oferty kilkumiesięcznego czy rocznego wolontariatu. Popularny stał się EVS (Wolontariat Europejski), dzięki któremu pracujesz np. przy pomocy w organizacji imprez kulturalnych, koncertów, festiwali, przy organizacji zawodów sportowych, aktywności ruchowej dzieci i dorosłych, uczestniczysz w akcjach na rzecz środowiska, badaniu stanu przyrody, aktywności zwierząt lub roślin, organizujesz działania edukacyjnych dla dzieci, prowadzisz warsztaty rozwojowe, szkolenia, uczysz języka obcego itp. Każdy znajdzie coś dla siebie, a pracodawca z pewnością taki wpis w CV doceni.

 1. I w końcu, pisanie podróżniczego bloga…

Blogowanie pozwala zaprezentować talenty twórcze i / lub literackie, bądź po prostu przedstawia Twoją estetykę. Nie trzeba być utalentowanym pisarzem (jak ja!) lub nawet zainteresowanym profesjonalnym pisaniem, blog jest po prostu świetnym sposobem na pokazanie Twojej osobowość, otwartość na sferę publiczną i kontakt z czytelnikami, a także potwierdza, że można robić coś o własnych siłach, nawet bez żadnej nagrody pieniężnej. Własne inicjatywy, ale i radzenie sobie z techniką (podstawy html, tworzenie stron itp.) dać mogą Ci przewagę w ubieganiu się o pracę.

IMG_6839

Niby sprawy dość oczywiste, prawda? Mi jednak teraz dają trochę większą pewność siebie. Podkreślę, że jeżeli jesteś studentem, to jest to Twój idealny czas na podróżowanie, zanim skompletujesz potrzebne punkty w swoim CV, ze względu na studenckie zniżki na bilety wstępów, komunikację, czasem hotele i loty. Jedynym naszym ograniczeniem jest wyobraźnia. Dobrze przygotowana wyprawa nie musi być droga, ale to temat na inny wpis…


Post przygotowałem korzystając z artykułów CareerSavvy, Sherry Ott z NomadicMatt oraz Amandy Kendle z Vagabondish.

7 Komentarzy Dodaj własny

 1. mam pisze:

  Mam nadzieje,ze wymienione przez Ciebie powody przyczynia sie do znalezienia super pracy ,po ukończeniu nauki 🙂 Czas szybko leci i wkrotce sie okaże.Powodzenia 🙂

  Polubienie

 2. zabsss pisze:

  Prawda, prawda 🙂 Zdecydowanie tak. Warto podróżować i na rozmowach kwalifikacyjnych wspominać o podróżnych doświadczeniach. Otwartość i umiejetność radzenia sobie w różnych wymagających sytuacjach jest bardzo ceniona na rynku pracy.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Zgadzam się w pelni, szczególnie z punktem 3. Zdolność adaptacji, bo moim zdaniem jej brak widać po ludziach którzy nie są otwarci na podróże 😉

  Polubione przez 1 osoba

 4. Podbudowujący wpis! Podróżowanie to nie tylko pasja czy hobby, ale także wizytówka nas samych 🙂

  Polubienie

  1. Karol pisze:

   sama prawda!

   Polubienie

 5. W 100% podpisuję się pod tym wpisem. Pamiętając jednak, że dotyczy to studentów;)

  Polubienie

 6. Izzy ID pisze:

  bardzo przyzwoity wpis 🙂 zgadzam się z każdym punktem ….

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s