Happy 4th

dnia

Jest 4 lipca 2015. Za kilka dni moja mama obchodzić będzie urodziny, mój brat za kilkanaście. W Stanach jednak święto! Independence Day.

Uzyskanie niepodległości przez Stany Zjednoczone celebruje się zgoła inaczej niż przez Polskę, ale też i historia jej uzyskania jest inna. Tutaj nie organizuje się defilad, pokazów sił zbrojnych, przemarszów wojska. Amerykanie przygotowują grilla, chodzą na koncerty, spotykają się w rodzinnym gronie, grają w baseball, oglądają pokazy sztucznych ogni. W stanie Idaho, gdzie obecnie przebywam, popularne jest też rodeo. Przez większe miasta przechodzi parada szczęśliwych ludzi, ubranych w barwy narodowe.

W poszukiwaniu amerykańskich kolorów - sam założyłem sprezentowaną mi wcześniej muchę. Dzięki Ania za ten miły akcent!
W poszukiwaniu amerykańskich kolorów – sam założyłem sprezentowaną mi wcześniej muchę. Dzięki Ania za ten miły akcent!

Najbliższej Sun Valley taką paradę i rodeo mogliśmy zobaczyć w Hailey. Niestety, z powodu pracy nie miałem wystarczająco dużo czasu, aby tam dotrzeć i sprawdzić jak bardzo Amerykanie są dumni i szczęśliwi podczas parady niepodległości. Sprawdziłem za to jak do tego święta przygotowało się miasteczko Ketchum (kojarzone przez niektórych czytających wpisy – z bajką Pokemon) i Sun Valley.

Rano wyruszyłem w poszukiwaniu osób ubranych w niebiesko-czerwono-białe stroje. Na śniadaniu w resortowej stołówce zaskoczył mnie mężczyzna w koszuli „ala flaga”. Wyglądał super! Zapowiadało się, że znajdę więcej takich ludzi. Niestety, już po następnych kilku godzinach byłem rozczarowany. Poza kobieta trzymająca balony „narodowe” dla swojego wnuczka i promocji/wyprzedaży w kuchennym sklepie na rzeczy wyprodukowane w USA – nic szczególnego nie znalazłem. Czekałem więc do wieczora.

Jedyne miłe zaskoczenie na ulicy w Ketchum.
Jedyne miłe zaskoczenie na ulicy w Ketchum.

Do Sun Valley, w którym istnieje przy hotelu całoroczne lodowisko zorganizowano z okazji Dnia Niepodległości – „Ice Show”. Występowali medaliści olimpijscy, gwiazdy Stanów i goście z Europy oraz szkółka dziecięca! Poza świetnie przygotowanymi układami tanecznymi największe wrażenie zrobili na mnie ci, którzy skakali na łyżwach salta w tył! Wyobrażacie sobie zobaczyć to na żywo, a nie na YouTube czy w telewizorze? Akcent święta był podtrzymany. Każda osoba do biletu otrzymywała neon na szyję, mieniący się oczywiście w amerykańskie barwy. Ice Show zakończyło się tradycyjnym pokazem fajerwerków! Jednym z piękniejszych, jakie widziałem – choć muszę przyznać, że już wyrosłem z wielkiego zachwytu sztucznymi ogniami.

Polsko-słowacka ekipa tuż przed Ice Show SV.
Sun Valley On Ice Show 2015!
Sun Valley On Ice Show 2015!

Wielkiego WOW po Independance Day u mnie nie ma. Możliwe, że gdybym był w tym dniu w większym mieście miałbym inne zdanie. Radosne świętowanie spodobało mi się, lecz warszawska defilada 11 listopada od kilku lat robiła na mnie dużo większe wrażenie.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Reklamy

2 Komentarze Dodaj własny

 1. Kierowniczka1p pisze:

  Nie mogę się napatrzeć 😀

  Polubienie

  1. Karol pisze:

   Ano Anno! Św. Mikołaj wiedział co dobre.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s